Hello world!

Cześć,

Chcę Ci przedstawić na podstawie własnego doświadczenia 10 powodów dla których warto nauczyć się frontendu będąc backendowcem.

1. Aplikacje Enterptise

Zgaduję, że jako Java developer pracujesz głównie przy aplikacjach klasy enterprise dla instytucji takich jak np. banki czy ubezpieczenia.

Dobra wiadomość jest taka, że Angular ze swoją architekturą świetnie wpasowuje się w świat aplikacji enterprise.

Ogólne trendy wskazują iż Angular wiedzie prym wśród aplikacji enterprise przy czym nie ma ograniczeń dla środowisk start-upowych.

Angular od samego początku był oparty i silnie związany językiem programowania TypeScript i to właśnie przemawia za jego popularnością w świecie aplikacji klasy enterprise, ponieważ dostarcza wiele rozwiązań, które znasz z Javy.

2. Podobna składnia

Klasa to konstrukcja która jest Ci bardzo dobrze znana.

Angular przy pomocy Type Scriptu wprowadza klasy, dziedziczenie oraz generyczność. Podobieństwa są znaczące, wystarczy spojrzeć na poniższy prosty przykład kodu w Javie i Angularze.

3. Silne typowanie

Rzeczą której brak w czystym JavaScripcie to brak silnego typowania. Jak widać w przykładzie z punktu 1.1 Type Script wprowadza to rozwiązanie. Nie ma problemu aby użyć klasy Person i oznaczyć zmienną jako właśnie ten typ, czego przykład zobaczysz w punkcie 1.3.

4. Szersze spojrzenie

Doczekaliśmy czasów gdzie aplikacje są wytwarzane przez zespoły programistów. Nie jesteśmy już samotnikami programującymi w piwnicy. Obecnie bardzo ceniona jest umiejętność pracy w grupie. Dzięki nabyciu nowych umiejętności związanych z frontendem oraz Angularem istnieją duże szanse, że zaczniesz dostrzegać rzeczy które do tej pory były dla Ciebie mało interesujące lub po prostu nie chciałeś się w nie angażować. Zauważysz, że obecnie te dwa światy (backend i frontend) mają ze sobą wiele wspólnego. Dzięki temu będziesz mieć możliwość większego zaangażowania i zrozumienia wyzwań związanych z tworzeniem oprogramowania dla danego klienta co może przyczynić się np. do awansu.

5. Nowe możliwości

W chwili obecnej możesz wejść w posiadanie wiedzy na temat fronetndu relatywnie niewielkim kosztem.

Znając Angulara oraz Javę otwierają się przed Tobą nowe możliwości m.in:

więcej ofert – będąc fullStackiem otwierasz się na więcej ofert pracy, ponieważ możesz podjąć te dla backendowca, fullStacka a z czasem i dla frontendowca. Wszystko zależy od Ciebie. Trendy pokazują także, że dla fullStacków/frontendowców jest więcej pracy zdalnej.

przyjemność – Podejrzewam, że nie raz pisałeś aplikację która miała ułatwić Ci pracę lub zorganizować finanse. Dzięki Angularowi oraz bibliotekom takim jak Angular Material będziesz w mógł stworzyć taką aplikację bardzo szybko, niewielkim kosztem oraz będzie ona wyglądała ładnie pod względem wizualnym. Pokaże Ci jak używać Angular Material w darmowym kursie do którego link znajdziesz na dole tego dokumentu.

niezależność – aplikacja SaaS. Tak jak wspomniałem powyżej, będziesz posiadał łatwość tworzenia aplikacji kompleksowo. Założę się, że nie raz chodził Ci po głowie pomysł aplikacji, która mogłaby się okazać pomocna w niejednej firmie.  

podwyżka, awans – poszerzając swój arsenał programistyczny zwiększasz swoje kompetencje. Posiadając szersze spojrzenie na rozwiązywane problemy stajesz się bardziej elastyczny oraz może się okazać, że lepiej dogadujesz się z członkami zespołu.

6. npm czyli maven

Zakładam, że programując w Javie znasz narzędzie takie jak Maven. Dobrze się składa, ponieważ Angular posiada bliźniaczo podobne rozwiązanie. Jest nim NPM. Narzędzie to pozwala na zarządzanie bibliotekami, które są niezbędne w projekcie.

Proste polecenie „npm install” pobiera niezbędne zależności a „npm start” uruchamia projekt. Wszystko łatwo, intuicyjnie oraz przejrzyście.

7. architektura

Koleją rzeczą która ułatwia programowanie we frameworku Angular jest jego architektura.

Bolączką poprzedniego Angulara czyli AngularJS było to, że dosyć łatwo można było wyprodukować spaghetti code.

Architektura nowego Angulara w pewnym stopniu narzuca rozwiązania, które mają zmniejszyć możliwość wprowadzenia chaosu.

Angular dzieli się w głównej mierze na komponenty, serwisy oraz moduły.

Komponenty: są odpowiedzialne za dane aplikacji oraz logikę biznesową. Komponenty dostarczają także komunikację z szablonami HTML.

Serwisy: to klasyczne Singletony. Są silnie powiązane ze wstrzykiwaniem zależności (Dependency Injection) oraz zapytaniami do serwera po dane.

Moduły: pozwalają na zorganizowanie oraz pogrupowanie aplikacji pod względem biznesowym oraz funkcjonalnym.

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *