angular-java-css-dla-java-developera

Jako Java developer, który poznawał, czym jest Angular, musiałem uporać się z barierą w postaci CSS.

CSS to zmora wielu programistów Java.
Sam zmagałem się z tym problemem, dopóki Francesco nie pokazał mi pewnej genialnej biblioteki i wtedy nastąpił pierwszy przełom...

Moje pierwsze komercyjne spotkanie z CSS

Z CSS pierwszy raz komercyjnie przyszło mi pracować po niecałym roku doświadczenia. Po dziewięciu miesiącach spędzonych w obszarze integracji narodziła się możliwość pracy z Javą. 

W nowym projekcie były wykorzystywane takie technologie jak: Java, Spring, Hibernate oraz jako bonus dostałem możliwość pracy z Java Scriptem. W związku z tym, że byłem odpowiedzialny za część frontendową, doszło do mojego pierwszego komercyjnego spotkania z CSS. 

Jak na osobę stawiającą swoje pierwsze komercyjne kroki w obszarze Javy, był to ambitny projekt. 

Przede wszystkim uczyłem się nowych ciekawych rzeczy, ale mimo wszystko największym problemem okazały się CSS-y. 

Swoją przygodę z programowaniem zaczynałem od C++ oraz Javy i prawdopodobnie z tego powodu część frontendowa wydawała mi się jak z innego świata.

W miarę zdobywania wiedzy i doświadczenia pojawiały się kolejne projekty o podobnym stacku technologicznym i podobnie jak w poprzednich projektach najwięcej problemów sprawiały mi CSS-y. 

Czułem się jak Peter Griffin z Family Guy próbujący ujarzmić żaluzje

Przełom

Pierwszy przełom nastąpił, gdy trafiłem do krótkiego trzymiesięcznego projektu, w którym przede wszystkim byłem odpowiedzialny za część frontendową, gdzie królował Angular. 

Pracowałem wtedy z pewnym Włochem, który bezsprzecznie był frontendowcem z krwi i kości. Co prawda uczył się dopiero Angulara, natomiast w przeciwieństwie do mnie, znał bardzo dobrze CSS-y. Wymienialiśmy się wzajemnie wiedzą, ponieważ dla mnie koncepcje jak klasy, enumy, dziedziczenie itd. były bliższe, poza tym posiadałem już doświadczenie związane z Angularem. 

Wszystkie wyżej wymienione koncepcje znałem z Javy i dzieliłem się nimi z Francesco, podczas gdy on dostarczał mi wiedzę związaną z typowo frontendowymi smaczkami.

W tym projekcie po raz pierwszy Francesco pokazał mi świetną bibliotekę, jaką jest Angular Material.

Czym jest Angular Material?

Jest to biblioteka przygotowana przez zespół z Google i posiada wszystkie elementy, które są Ci niezbędne do pracy. 

Biblioteka zawiera m.in. tablice, zakładki, drop-down’y, przyciski, karty, rozwijalne sekcje oraz wiele więcej. Zachęcam Cię, abyś zajrzał do dokumentacji

Aplikacja na screenie powyżej jest aplikacją, którą stworzyłem na potrzeby własne. Zachęcam Cię, abyś sprawdził, jak chęć stworzenia własnej aplikacji zaprowadziła mnie do nauki Angulara – moje case study.

Stworzona przeze mnie aplikacja także wykorzystuje komponenty z biblioteki Angular Material.

Więcej na ten temat znajdziesz w pięcioetapowym procesie, który dla Ciebie przygotowałem. W trzecim punkcie procesu omawiam m.in. jak zainstalować Angular Material oraz jak korzystać z tej biblioteki w projekcie. 

Czym jest flexbox?

Kolejny ważny przełom nastąpił, gdy trafiłem do projektu, w którym główną technologią ponownie był Angular. Najważniejsi w tym projekcie okazali się doskonali ludzie z ogromną wiedzą i chęcią pomocy.

Pół roku było przełomowe i dało mi naprawdę ogromną dawkę wiedzy. Najważniejszą wiedzą, jaką zdobyłem w tym projekcie, okazała się wiedza na temat flexboxa. Zachęcam, abyś zapoznał się z dokumentacją.

Flexbox to manager do zarządzania elementami. Jeżeli pracujesz w Javie już jakiś czas, na pewno przyszło Ci pracować ze Swingiem. W Swingu także był manager do zarządzania layoutem. Bez wątpienia flexbox jest takim odpowiednikiem, tylko z większymi możliwościami i bardziej intuicyjnym podejściem.

Poniżej zamieszczam bardzo krótki fragment z materiałów dostępnych z pięcioetapowego procesu, w którym przedstawiam wiedzę niezbędną, abyś poczuł się swobodniej podczas pisania własnej aplikacji w Angularze.

Zasada Pareto w praktyce

Z punktu widzenia moich doświadczeń te dwie rzeczy: flexbox i Angular Material, świetnie wpasowuje się w zasadę Pareto. Wiadomo, nie jest to całkowity zakres wiedzy o CSS, natomiast ta wiedza pozwoli Ci w komfortowy sposób poruszać się po stronie frontendu podczas pisania aplikacji w Angularze.

Gdy na samym początku zainwestujesz swój czas, aby poznać, czym jest flexbox oraz Angular Material, będzie to 20% wysiłku, które przełoży się na 80% sukcesów.

Dołącz do procesu

1. Wprowadzenie

2. Teoria

3. CSS

4. Praktyka

5. Praca z aplikacją

1. Wprowadzenie

2. Teoria

3. CSS

4. Praktyka

5. Praca z aplikacją

Similar Posts