10 pomysłów na aplikację do nauki Angulara

Częstym problemem jaki pada z ust osób zaczynających naukę Angulara jest stwierdzenie:
„Chciałbym napisać własną aplikację, ale nie mam za bardzo pomysłu”.

Zamiast skupić się na tym, aby zacząć i zdobywać doświadczenie poprzez naukę, osoba taka blokuje się i poświęca bardzo dużo czasu na wymyślanie i szukanie, co mogłaby stworzyć i finalnie nie tworzy nic. Musisz wiedzieć, że pierwsza aplikacja nie będzie ładna, napisana zgodnie ze wszystkimi standardami oraz prawdopodobnie nigdy jej nie ukończysz, ale to wszystko nie jest ważne.

Najważniejsze to zacząć, popełniać błędy i zdobywać doświadczenie. Jeżeli dla Ciebie problem wyboru aplikacji także jest blockerem, to ten artykuł powinien ten problem rozwiązać. Przedstawiam Ci 10 pomysłów na aplikację, w których świetnie sprawdzi się Angular oraz przy których zdobędziesz wiele cennej wiedzy.

Ważna informacja!
Czytając ten artykuł oraz szukając inspiracji powinieneś patrzeć na poniższe propozycje z lekkim przymrużeniem oka. Mam nadzieję, że jesteś świadomy, że w pojedynkę nie stworzyć platformy społecznościowej, która będzie konkurowała z gigantami.

Celem tego artykułu jest zachęcenie Ciebie, abyś zaczął tworzyć oraz zdobywał cenną wiedzę. To, że aplikacje będą początkowo niedopracowane, będą posiadały wiele błędów oraz nie będą wyglądały najlepiej nie powinno Cię zniechęcać, a wręcz powinieneś sobie na to pozwolić.

Nie ma innej drogi, aby nauczyć się programowania jak zacząć programować.
Zatem spójrz na poniższe propozycje, wybierz sobie jedną z nich oraz zacznij tworzyć.

1. Klasyka gatunku: aplikacja TODO

Temat oklepany jak "Hello world", ale wbrew pozorom jest to świetna propozycja na pierwszą aplikację.
Sam gdy poczyniłem pierwsze kroki w kierunku nauki programowania, zaczynałem od stworzenia aplikacji TODO.

Początkowo aplikacja posiadała jedną stronę, posiadała prosty input oraz wyświetlała listę zadań do wykonania. z czasem przerodziła się ona w rozbudowaną wersję do zarządzania moim czasem oraz zadaniami.

Jeżeli jesteś na początku swojej nauki Angulara, to rekomenduję, abyś zaczął własnie od aplikacji TODO.

2. Aplikacja sprzedażowa (Otomoto, OlX)

Pomysł na aplikację może wydawać się banalny, natomiast będzie to świetny poligon do nauki. Aplikacja taka powinna zawierać więcej elementów i być bardziej złożona i wymagająca niż aplikacja TODO.

Aplikacja taka dotyka wielu zagadnień i komponentów poruszanych w codziennej pracy jak: tabele, karty do prezentacji danych, wyświetlanie danych, wyszukiwarka, pobieranie danych z backendu, zarządzanie aukcjami, zarządzanie użytkownikami. Złożoność takiej aplikacji zależy od Ciebie. Możesz zacząć od najprostszej wersji jak np. lista produktów na sprzedaż oraz z czasem ją rozbudowywać.

3. Aplikacja do zarządzania projektami (Jira)

Tą propozycją wchodzimy w obszar aplikacji rozbudowanych oraz wielowymiarowych. Proponuję najpierw zacząć od prostej aplikacji TODO oraz poznania podstawowych mechanizmów Angulara. (Możesz je znaleźć tutaj. Podstawy w 45 minut).

Aplikacja taka dotyka wielu zagadnień i komponentów poruszanych w codziennej pracy jak: tabele, karty do prezentacji danych, wyświetlanie danych, wyszukiwarka, pobieranie danych z backendu, mechanizm drag and drop, wykresy, zarządzanie rolami użytkownika

4. Platforma do kursów online

Ta jak i każda kolejna propozycja jest dla osoby, która opanowała już podstawy. (Jeżeli chcesz opanować podstawy, możesz je znaleźć tutaj. Podstawy w 45 minut).

Platforma do kursów to ciekawa propozycja, ponieważ można ją stworzyć na kilka sposobów. Poziom skomplikowania zależy od Ciebie. Możesz zacząć od bardzo prostej aplikacji w formie menu bocznego/górnego z nawigacją pomiędzy kolejnymi lekcjami oraz widoku głównego, na którym będzie wyświetlone wideo ze spisem treści oraz przyciskami do nawigacji.

Możesz także pokusić się o bardziej rozbudowaną wersję, dodając role użytkowników oraz panel administratora. Tutaj wiele zależy od Ciebie. Zachęcam Cię, abyś zaczął od bardzo prostej wersji oraz wraz ze zdobywaniem umiejętności, rozbudowywał platformę.

5. Aplikacja do filmów (YouTube, Netflix)

Aplikacja do filmów to propozycja odrobinę podobna do platformy z kursami.

Różnice będą polegały na trochę innym formacie prezentowanych danych oraz filmów. Przy tej propozycji należy zadbać o główną stronę z proponowanymi filmami, podzielonymi na kategorie, jak ma to miejsce na popularnych platformach.

Tutaj tak samo jak w poprzednim przykładzie, złożoność zależy od Ciebie.

6. Sklep internetowy

Każdy z nas skorzystał chociaż raz w życiu ze sklepu internetowego. Branża E-commerce ma się świetnie i rozwija się w szybkim tempie.

Jeżeli chodzi o funkcjonalności oraz formułę aplikacji to nie powinno być tutaj problemu. Wystarczy, że wybierzesz sobie jakikolwiek sklep oraz zobaczysz jakie funkcjonalności on posiada.

Głównymi elementami takiego sklepu na pewno będą karty do prezentacji artykułów, grupy, strony z poszczególnymi artykułami wraz z opisem. Ciekawym wyzwaniem może okazać się stworzenie koszyka oraz podsumowania płatności.

Na samym początku nie musisz skupiać się na zintegrowaniu swojej aplikacji z metodami płatności, natomiast na późniejszym etapie będzie to świetna lekcja, która dostarczy Ci wiele doświadczenia.

7. Portal społecznościowy

Propozycje od 7 do 10 są przeznaczone dla osoby, która opanowała solidnie podstawy, posiada za sobą stworzenie prostej aplikacji oraz poszukuje prawdziwych wyzwań.

Przykład portalu społecznościowego jest platformą wielowymiarową. Od panelu administratora, po panel użytkownika, ustawienia, awatary, dodawanie znajomych, komentowanie oraz wiele więcej.

Jak czytałeś we wstępie do artykułu, powinieneś traktować te propozycje z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ jesteśmy świadomi, że nie stworzysz w pojedynkę platformy, która będzie konkurowała z gigantami.

Aplikacja taka na pewno będzie miała wiele niedociągnięć, ale nie o to chodzi. Najważniejsze jest, abyś zaczął tworzyć oraz zaznajamiał się z kolejnymi funkcjonalnościami biznesowymi oraz przypadkami technicznymi.

8. Customer Relationship Management - CRM

Kolejny przykład aplikacji dla wymagających. CRM nie jest propozycją banalnej aplikacji.

Aplikacja taka posiada w sobie wiele widoków, funkcjonalności oraz modułów. Poza klasycznymi elementami jak tabele z użytkownikami, widok poszczególnego klienta, dane o kliencie, panelu administratora oraz panelu użytkownika, aplikacja taka powinna posiadać kalendarz do zarządzania spotkaniami. Warto by było także dodać funkcjonalność związaną z fakturami, czyli świetny przykład, aby zapoznać się z obsługą plików takich jak PDF.

9. Aplikacja maklerska

Aplikacja maklerska to top 3 jeżeli chodzi o złożoność oraz trudność.

Platforma taka powinna zawierać klasyczne już elementy jak panel administratora, panel użytkownika, ustawienia, role użytkowników, obsługa wielu kont.

W platformie maklerskiej niezbędnym elementem są wszelkiego rodzaju wykresy. Będzie to idealna propozycja, abyś zdobył doświadczenie z bibliotekami od wykresów oraz zobaczył jak sprawdzają się one w prawdziwej aplikacji.

Przykład wykresów możesz znaleźć w darmowej bibliotece. Znajdziesz tam także wideo, pokazujące przypadek użycia oraz w jaki sposób możesz korzystać z komponentów biblioteki.

10. Aplikacja bankowa

Aplikacja bankowa to moim zdaniem, najtrudniejszy przykład aplikacji z tego artykułu.

Złożoność, ogrom funkcjonalności oraz wymagań biznesowych sprawia, że jest to aplikacja, która będzie dostarczać nieskończoną ilość doświadczenia oraz zagadek. Nie ważne ile doświadczenia posiadasz, w przypadku takiej aplikacji zawsze znajdzie się coś co Cię zaskoczy.

Osobiście miałem przyjemność pracy w projektach dla kilku banków i z czystym sumieniem polecam Ci, abyś także trafił w swojej karierze chociaż raz do takiego projektu.

Ja najwięcej nauczyłem się pracując właśnie przy tworzeniu aplikacji bankowych oraz proponuję Ci, aby była to pozycja obowiązkowa na Twojej liście rzeczy do zrobienia.

Zapisz się na newsletter. Otrzymuj najnowsze artykuły.